Chart węgierski – sportowy pies oddany rodzinie

Pragnąc sprawić sobie psa, większość ludzi skupia się niesłusznie na wyglądzie rasy, bądź powtarzanych często stereotypach dotyczących konkretnych ras. Tymczasem przed zdecydowaniem się na jakiegokolwiek psa, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się czy będziemy dla pupila dobrymi właścicielami. Zanim przygarniemy zwierzaka, koniecznie musimy się dowiedzieć ile kosztuje utrzymanie go w zdrowiu, wyżywienie, jakie predyspozycje do chorób wykazuje i jak powinniśmy postępować z daną rasą. Pies nie jest zabawką, lecz żywą, odczuwającą emocje i mającą swoje potrzeby istotą, która odda nam całą swoją miłość i której winni jesteśmy oddanie co najmniej w równym stopniu. Dopiero po upewnieniu się, że po zakupie psa będziemy w stanie poświęcić mu co najmniej 2 godziny dziennie na intensywny spacer w każdej pogodzie, kolejne 2 godziny na zabawy w domu i naukę nowych komend,  kosztów w wysokości 200-300 złotych miesięcznie na wyżywienie, a w razie konieczności nawet kilka tysięcy na operację ratującą życie, możemy nazwać się odpowiedzialnymi właścicielami i zacząć poszukiwać rasy najbardziej odpowiadającej naszym preferencjom. Jeśli jesteś lubiącym sport i długie spacery, nastawionym na pracę z psem człowiekiem, być może chart węgierski jest tym czego poszukujesz. Dowiedz się jakie wymagania ma ta oryginalna spośród chartów FCI rasa.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z dziećmi

 

Chart węgierski – wygląd i opis rasy

  • Pochodzenie: Węgry
  • Rozmiar: samce 65-70 cm, samice 62-67 cm
  • Waga 22-32 kg
  • Sierść: gładka, krótka, jedynie zimą wykształca podszerstek
  • Maść: dopuszczalne wszystkie jednorodne umaszczenia, również z białymi znaczeniami
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Charakter: wierny, energiczny, czujny

Chart węgierski – wzorzec rasy

Chart węgierski jest jednym z niższych i masywniejszych chartów, uznawanych przez FCI. Jak jednak przystało na charakterystykę tego typu psów, cechują się smukłą sylwetką, klinowatą głową osadzoną na wąskiej szyi oraz długimi silnymi łapami przystosowanymi do długich biegów. Oczy charta węgierskiego są ciemnobrązowe, uszy wysoko osadzone i klapnięte, bardziej mięsiste niż u innych przedstawicieli chartów, a czoło delikatnie acz wyraźnie zaznaczone. Ogon pokryty krótką sierścią, długi, noszony prosto lub wywinięty nad grzbiet. Sierść posiada krótką i gładką, jedynie w okresie zimy tworzącą gruby podszerstek. Dozwolone są wszystkie maści jednolite z wyjątkiem niebieskiej. Odmiany na łapach, piersi, brzuchu również są dopuszczalne, jednak dyskwalifikuje się szaty podpalane, wilczaste i tricolor.

Chart węgierski – charakter

Jako jedyny chart z grupy X FCI cechuje się silnym przywiązaniem, czujnością i troską o bezpieczeństwo właściciela oraz swojej rodziny. Chociaż wykorzystywany był w przeszłości głównie do polowań na sarny, jelenie i wilki, obecnie często chart węgierski widziany jest jako stróż i obrońca, troszczący się o dzieci i wyjątkowo skupiony na poleceniach wydawanych przez właściciela. Może sobie z nim poradzić niedoświadczona osoba, pod warunkiem, że zaspokoi jego najbardziej podstawową potrzebę: biegania. Psy rasy chart węgierski potrzebują wyjątkowo dużej dawki ćwiczeń fizycznych, minimum 10 kilometrowego biegu. Są to typowe długodystansowce idealne dla ludzi trenujących półmaratony i maratony. Po wymęczeniu się na świeżym powietrzu doskonale odnajdują się jako psy domowe, mogą również żyć w mieszkaniach, które traktują jako miejsce wypoczynku i wyciszenia. Ze względu na niezaprzeczalną inteligencję, należy zapewnić im również wysiłek umysłowy podczas nauki nowych komend i sztuczek oraz wprowadzić zabawy zapachowe w postaci poszukiwania jedzenia w macie węchowej, na podwórzu czy w mieszkaniu. Należy jednak uważać przy kontakcie charta węgierskiego ze zwierzętami hodowlanymi. Kury, kaczki czy zające a nawet koty nie są bezpieczne przy chartach, ponieważ silny instynkt łowiecki może skłonić je do zapolowania i zabicia.

Chart węgierski – długość życia

Chart węgierskie żyją do 14 lat i ich starość wygląda jak najbardziej w porządku. Cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem, jednak w trosce o zdrowie intensywnie pracujących stawów, powinniśmy wystrzegać się nadmiernego przekarmiania psa prowadzącego do otyłości, a także nie zmuszać psa do codziennego wchodzenia po stromych schodach. Bieganie lepiej zapewnić na spacerze, a do mieszkania powinniśmy dojeżdżać windą.

Chart węgierski – zdrowie

Charty węgierskie cieszą się dobrym zdrowiem, jednak nie są całkowicie wolne od wszystkich przypadłości. Najczęstszymi chorobami z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć są: padaczka, dysplazja bioder i łokci, zapalenia ucha środkowego, skręt żołądka i kardiomiopatia rozstrzeniowa. W celu zdiagnozowania dysplazji i wprowadzenia jak najszybszego leczenia, powinniśmy zabrać naszego psiaka na badanie radiologiczne wykonywane przez lekarza weterynarii w 4, 6 i 24 miesiącu życia. Padaczka niekoniecznie musi oznaczać drgawki, może na początku objawiać się dziwnym zachowaniem psa, takim jak chodzenie w kółko, trzepanie głową, zamieranie w bezruchu. Po zaobserwowaniu takich nawyków powinniśmy umówić się na wizytę z weterynarzem, by przebadał i zlecił odpowiednie postępowanie. Padaczka jest nieuleczalną chorobą, z którą jednak można sobie radzić stosując konsekwentnie lekarstwa przepisywane przez lekarza.

Chart węgierski – pielęgnacja

Ze względu na krótką sierść tych psów, wyczesywanie i kąpiele praktycznie są zbędne, a jedynie w okresie wiosennego linienia warto raz na tydzień wyszczotkować zwierzaka z wypadającego podszerstka. Należy dbać o odpowiedni stan pazurów tych psiaków i skracać je obcążkami, gdy tylko w pozycji stojącej zaczną dotykać podłoża. Przy zapewnieniu odpowiedniej dawki biegu po szorstkim terenie, np. betonie, możliwe że okaże się to zbędne, ponieważ pazury same będą ścierać się do odpowiedniej długości. Niezwykle istotne w pielęgnacji charta węgierskiego jest zaglądanie co najmniej raz w tygodniu do uszu, by na podstawie objawów: zaczerwienienia, bolesności, ciepłoty, wilgoci, wypływów czy drożdżowego zapachu szybko zdiagnozować zapalenie ucha, do którego predysponowane są wszystkie psy posiadające klapnięte uszy, a które nieleczone prowadzi do głuchoty a nawet śmierci. Ponadto powinniśmy psiaka raz na kwartał odrobaczać, a w okresie od końca lutego do listopada, zabezpieczyć psiaka przeciwko pchłom i kleszczom, które przenoszą wiele groźnych dla psów i ludzi chorób. Konieczne jest również dbanie o higienę jamy ustnej u psa. Podobnie jak u ludzi, u naszych pupili konieczne jest codzienne szczotkowanie zębów, by zetrzeć warstwę bakterii odkładających się na ich powierzchni i przekształcających się w kamień nazębny. Jeśli nie zamierzamy szczotkować zębów, powinniśmy co najmniej raz do roku, poprosić lekarza weterynarii by ocenił stan uzębienia i wyczyścił zęby z odkładającego się kamienia. Większość ludzi umawia swoje psiaki na czyszczenie zębów, dopiero gdy czują nieprzyjemny zapach z pyska, a to z reguły kończy się wyrywaniem gnijących zębów, których może nie dać się już uratować.

Chart węgierski – żywienie

Chat węgierski jest niezwykle aktywną rasą, dlatego podawana mu karma musi być wysokiej jakości. Przed zakupem jakiejkolwiek karmy, powinniśmy się upewnić, że w swoim składzie posiada na pierwszym miejscu mięso mięśniowe, w dalszym etapie podroby, tłuszcze, owoce, warzywa i dodatki mineralno-witaminowe. Większość karm komercyjnych znanych z chwytliwych reklam opiera się głównie na produktach zbożowych, które dla mięsożernych zwierząt nie są wcale odpowiednim pokarmem. Żywienie psa pokarmami ludzkimi, takimi jak ryż, makaron, chleb, czy resztki obiadowe jest również wysoce niewłaściwe, ponieważ składniki naszej diety (sól, czosnek, cebula, cukier) dla psa mogą okazać się trucizną! Ze względu na wysoką aktywność psów rasy chart węgierski i ich predyspozycje do skrętu żołądka, posiłek powinniśmy podawać 2-3 razy dziennie w małych ilościach, każdorazowo po wysiłku fizycznym, tak aby nasz psiak po zjedzeniu położył się i przetrawił posiłek w spokoju. Skręt żołądka jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu psu, dlatego jeśli zauważysz u psa napięcie brzucha, bolesność i bezskuteczne próby wymiotowania musisz bezzwłocznie (niezależnie czy to będzie 3 w nocy w niedzielę) udać się do lekarza weterynarii, który chirurgicznie uratuje Twojego pupila.

Chart węgierski – szkolenie i wychowanie

Już od najmłodszych tygodni powinniśmy zadbać o konsekwentne szkolenie naszego szczeniaka, by uniknąć w przyszłości groźnych zarówno dla dorosłego psa jak i właściciela sytuacji. Nietrudno wyobrazić sobie jak pies ciągnąc na smyczy przebiega na druga stronę ulicy tylko dlatego że zauważy tam innego psa. Ponadto, ze względu na wysoką czujność charta węgierskiego konieczne jest zsocjalizowanie go już za szczeniaka z jak największą ilością osób, by uniknąć lękliwości bądź agresji w stosunku do obcych. Ze względu na predyspozycje rasowe, warto zapisać się razem z psem na szkolenie z zakresu posłuszeństwa i obrony bądź tropienia, które zapewnią wspaniale hobby właścicielowi oraz stymulujący wysiłek fizyczny i psychiczny naszemu psu. Należy również pamiętać o codziennych, co najmniej 10 km spacerach po otoczeniu bogatym w bodźce. Powinniśmy jednak uważać na psiaka, by przypadkiem w pogoni za sarną nie stracił nam się z oczu, dlatego dopóki nie wpoi sobie dobrze komend: stój, zostań, siad, do mnie, zaleca się trzymać psa na długiej lince.

Chart węgierski – szczeniaki i hodowla

W Polsce psy hodowlane charta węgierskiego są raczej niespotykane, dlatego jeśli interesuje nas ta rasa, konieczne może być sprowadzenie psiaka z ich rodzimego kraju. Warto również przeglądać grupy tematyczne oferujące kundelki i psy bez rodowodu do adopcji za darmo, które wyglądają jak charty. Jak ognia należy wystrzegać się pseudohodowli sprzedających psy po ledwie kilkaset złotych. Warunki w jakich rozmnażane i wychowywane są psy, są ściśle nadzorowane przez FCI, by upewnić się, że zwierzęta cieszą się dobrym zdrowiem. Dla pseudohodowców, liczy się jednak wyłącznie zysk, dlatego szczenięta z reguły mają zaniedbaną profilaktykę szczepienną i odrobaczenia, co skutkuje tym, że całe zaoszczędzone pieniądze zmuszeni będziemy wydać na lekarza weterynarii.

Chart węgierski – cena

Ceny w rodzimym kraju charta węgierskiego zaczynają się od 3 tysięcy zł, jednak do kosztów zakupu musimy doliczyć transport psa, oraz wyrobienie mu paszportu i wszystkich szczepień wymaganych na punktach granicznych. Ponadto nie powinniśmy się decydować na zakup psa, o ile nie będziemy w stanie wydać na niego nawet do kilku tysięcy zł u lekarza weterynarii w przypadku przeprowadzenia operacji chorych stawów. Niedopuszczalne jest pozwalanie na cierpienie podległego nam zwierzęcia, tylko dlatego, że nie mamy odpowiednich oszczędności.

Chart węgierski – historia rasy, ciekawostki

  • Chart węgierski prawdopodobnie zawędrował do Europy centralnej w IX wieku z Uralu
  • Rasa ta krzyżowała się na przestrzeni lat z chartami Celtów i innych ludów, oraz psami z Azji Mniejszej w trakcie XVI i XVII wieku, kiedy to Węgry znajdywały się pod panowaniem Turków
  • Charty węgierskie trzymane były głównie do polowań i kłusownictwa
  • Ze względu na krępszą jak na charty budowę, nigdy nie były wykorzystywane w sprintach, jednak zwiększona wytrzymałość pozwala im odbywać biegi długodystansowe.

Chart węgierski – dla kogo?

Wady:

  • Wymaga dużej dawki ruchu
  • Nieufny wobec obcych

Zalety:

  • Wierny wobec rodziny
  • Czujny – nadaje się na psa obronnego
  • Łatwy w pielęgnacji

Chart węgierski idealnie czułby się u aktywnej rodziny uwielbiającej spędzać czas na długich spacerach czy biegach. Wiernie może uczyć się od właściciela i będzie z oddaniem walczył w razie zagrożenia. Może przebywać w mieszkaniu, o ile traktować je będzie jako miejsce odpoczynku, a podwórko nie jest konieczne jeśli na spacerach zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu. Chart węgierski może wiele zaoferować ze swojego wspaniałego charakteru, dlatego przygarniając tego psiaka, powinniśmy być gotowi na 14 lat wspaniałej psiej przygody.

To może Cię zainteresować:

Jabłko dla psa – czy psy mogą jeść jabłka?
Terier szkocki – dystyngowany indywidualista
Appenzeller – pasterski pies rodzinny
Dogoterapia  – co powinieneś wiedzieć?
Jämthund – charakterystyka i opis rasy
Wyżeł weimarski – inteligentny pies myśliwski
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *